Czym są płatności NFC
Czym są płatności NFC
Płatności NFC, czyli popularne płatności zbliżeniowe szturmem podbiły polski rynek.
Dzisiaj wiele osób nie wyobraża sobie płacenia w inny sposób niż przykładanie karty do terminala i oczekiwanie na charakterystyczny sygnał.
Płatności takie mają wiele korzyść i są bardzo komfortowe. Oprócz samych kart płatniczych możemy płacić za zakupy lub pizze brelokiem, telefonem czy naklejką naklejoną na plecak.
Choć widok osoby płacącej kartą lub telefonem nie zaskakuje to płacenie zegarkiem, lub figurką przy kluczach jeszcze powoduje pewne zaskoczenie.
Poniżej prezentujemy ciekawe sposoby płatności zbliżeniowych oraz wyjaśniamy — jak działają i czym tak właściwie są płatności NFC.
Czym są płatności NFC — karty płatnicze
Zasadę działania płatności NFC zdecydowanie najlepiej wytłumaczyć jest na przykładzie typowych kart płatniczych.
Obecnie większość takich kart posiada możliwość płatności zbliżeniowych a nowo wydawane karty niejako “z automatu” mają już taką opcję.
Płatności zbliżeniowe, czyli NFC są możliwe dzięki specjalnej antenie wtopionej w plastikową kartę płatniczą połączona z chipem na karcie.
Antena ta jest bardzo mała i niezauważalna dla posiadacza karty. Gdy chcemy zapłacić zbliżeniowo kartą, wystarczy przyłożyć plastikowy prostokąt do terminala.
Antena z naszej karty łączy się z terminalem i przekazuje mu bezstykowo informacje z chipa — tak jakbyśmy fizycznie włożyli kartę do terminala.
Urządzenie łączy się z bankiem, odbiera dane i przyjmuje płatności.
Antena NFC, dzięki której możemy płacić zbliżeniowo, przekazuje zatem na odległość dane z naszej karty do terminala dzięki czemu nie musimy wkładać jej fizycznie.
Obecnie płatności kartą do 50 (100?) zł nie wymagają podawania pinu. Powyżej tego progu będziemy poproszeni o wpisanie kodu pin w terminalu.
Sama płatność odbywa się z odległości kilku centymetrów, gdyż taki maksymalny zasięg ma nasz moduł NFC w karcie.
Płatności zbliżeniowej dokonujemy w wielu punktach usługowych i handlowych w rzeczywistym świecie.
Są one oznaczone specjalną ikoną kilku zaokrąglonych kresek w kształcie stożka i przypominającą ikonę zasięgu wifi lub po prostu mają napis NFC.
Za samo dokonanie płatności zbliżeniowej nie ponosimy dodatkowych kosztów, a cała transakcja jest traktowana jako typowa płatność kartą.
Obecnie prawie wszystkie terminale płatnicze mają możliwość realizacji transakcji zbliżeniowych.
A na świecie bez większego problemu możemy komfortowo korzystać z tego rodzaju regulowania rachunków.
Płatności NFC smartfonem
Płacić zbliżeniowo możemy również nowoczesnym smartfonem, który posiada moduł NFC.
Nowe modele mają go wbudowany, a antena znajdująca się w smartfonie umożliwia przekazywanie danych z telefonu do terminala bezstykowo.
Aby móc skorzystać z takiej opcji, musimy zainstalować aplikację bankową na smartfonie oraz podać dane karty fizycznej, którą posiadamy.
Następnie smartfon przyjmuje te dane i w razie przybliżenia do terminala przekazuje je urządzeniu.
W ten sposób możemy płacić telefonem za zakupy w restauracji czy za bilety w kinie.
Wprowadzenie danych karty do aplikacji nie jest trudne, a po szybkim skonfigurowaniu ich, telefon staje się niejako kartą płatniczą.
Płatność również może być dokonywana z odległości kilku centymetrów i rządzi się tymi samymi prawami co płatność karta zbliżeniową.
Telefony z technicznego punktu widzenia posiadają moduł NFC, czyli antenę potrzebną do przekazywania danych terminalowi.
Nie wszystkie smartfony jednak mają taki moduł. Jeśli mamy telefon z modułem NFC jest on wbudowany w elektronikę urządzenia i nie widzimy go osobiście.
Telefon taki nie wyróżnia się zatem niczym od modeli bez modułu NFC.
Breloki, figurki i zegarki
Jedną z najbardziej atrakcyjnych i efektywnych form płacenia zbliżeniowo jest możliwość płacenia figurkami, zegarkami czy brelokami.
Banki oferują takie oryginalne rozwiązania swoim klientom. Jeśli chcemy nabyć zegarek lub brelok, którym zapłacimy za pizze lub zakupy, możemy zrobić to w oddziale banku.
Poszczególne marki oferują możliwość zakupienia takiego gadżetu. W cenie kilkudziesięciu złotych będziemy mogli nabyć taki brelok lub zegarek.
Ma on w sobie wbudowany moduł NFC, który jest powiązany z naszym kontem bankowym.
Jeśli przyłożymy taki zegarek do terminala, zostanie z niego ( z naszego konta) pobrana dana suma pieniędzy.
Nie wszystkie banki oferują tego typu usługi. Każdy bank oferować może również różne przedmioty i gadżety.
Ich dodatkowy zakup jest płatny, choć niektóre banki w promocji oferują darmowy zegarek czy brelok.
Obecnie oprócz gadżetów oferowanych przez banki na rynku istnieje wiele niezależnych akcesoriów z modułem NFC.
Mogą to być np. zegarki — smartwatche do kupienia w typowo elektronicznych sklepach.
Po ich zakupie wystarczy samodzielnie wprowadzić dane naszej karty i konta do takiego zegarka, a urządzenie zacznie samodzielnie obsługiwać płatności zbliżeniowe.
W ten sposób możemy wybierać z bardzo szerokiej gamy gadżetów i kupić ten, który nam się spodobał, a nie ten, który oferuje aktualnie dany bank.
Jak ze starego telefonu zrobić model NFC? Naklejki NFC
Wiele osób, które chcą płacić zbliżeniowo telefonem nie posiada jednak najnowszych modeli. Problem ten nie jest przeszkodą, aby móc płacić bezstykowo starym telefonem.
W tym celu należy z banku pobrać specjalną naklejkę. Ma ona wymiary kilku centymetrów. Posiada w sobie wbudowany moduł NFC.
Naklejkę taką możemy przykleić np. na wewnętrznej stronie obudowy telefonu i tym samym sprawić, że po przyłożeniu takiego telefonu do terminala naklejka zapłaci za nas rachunek.
Naklejki te posiadają swój własny numer, który jest powiązany z naszym kontem bankowym. Same naklejki są oferowane przez duże banki.
Gdy będziemy chcieli, możemy również nakleić je na inne przedmioty np. plecak lub torebkę.
Po otrzymaniu naklejki NFC z banku wystarczy aktywować ją w systemie lub podczas wizyty w oddziale.
Naklejka ta z modułem NFC daje nam praktycznie nieograniczone możliwości instalacji na różnych przedmiotach i sprawia, że możemy dowolny przedmiot zamienić w mobilny sposób płatności.