Jak korzystać z karty kredytowej

Jak korzystać z karty kredytowej

Chciałbyś się upewnić, jak korzystać z karty kredytowej? Nie wiesz, gdzie i jaką wybrać? Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o tym narzędziu płatniczym.

Karta kredytowa to bardzo przydatne i bezpieczne narzędzie kredytowe, pod warunkiem, że nauczymy się z niego odpowiedzialnie korzystać.

Jest to jedyna bankowa opcja, dzięki której możemy uzyskać całkowicie darmowy krótkoterminowy kredyt.

Również same opłaty za korzystanie z karty kredytowej przy umiejętnym korzystaniu z niej, możemy zredukować do zera.

O wydanie karty kredytowej może ubiegać się niemal każdy. Warunki, jakie trzeba spełnić, aby ją otrzymać, nie są zbyt wygórowane.

Tę opcję mają w swojej ofercie właściwie wszystkie banki. Sprawdź, jak wybrać dobrą ofertę karty kredytowej i jak bezpiecznie z niej używać.

Którą kartę kredytową wybrać?

Ofert kart kredytowych jest mnóstwo. Choć wszystkie wydają się podobne, to często jedne z nich są korzystniejsze od drugich.

Choć oprocentowanie karty kredytowej jest podobne we wszystkich bankach i waha się w granicach 10%, to już opłaty dodatkowe mogą się znacznie różnić.

Niektóre banki wydają kartę za darmo i oferują jej darmowe użytkowanie pod warunkiem wykonania nią transakcji na określoną kwotę w ciągu roku.

Inne z kolei, anulują coroczną kilkudziesięciozłotową opłatę za używanie karty, wtedy gdy wykonany nią jakąś konkretną liczbę transakcji – przykładowo 10.

Warto więc dokładnie porównać oferty i wybrać tę najkorzystniejszą i najlepiej dostosowaną do naszych potrzeb.

Również długość okresu bezodstekowego karty może nieznacznie się różnić.

Przeważnie waha się ona pomiędzy 51 a 54 dni. Oczywiście najlepszą opcją jest jak najdłuższy czas darmowego kredytu.

Kolejną kwestią, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, wybierając ofertę karty kredytowej, są dodatkowe bonusy związane z jej użytkowaniem.

Bardzo często pojawiają się ciekawe promocje, w ramach których za aktywne korzystanie z karty, bank przyznaje nam zniżki na zakupy u swoich partnerów.

Mogą to być rabaty na paliwo na wybranych stacjach benzynowych, czy na zakupy spożywcze w danej sieci hipermarketów.

Warto szczegółowo zapoznać się z dostępnymi w różnych bankach promocjami i wybrać taką, z której odniesiemy największe korzyści.

W wyborze dobrej karty pomoże nam z pewnością skorzystanie z dostępnych za darmo w Internecie narzędzi takich jak porównywarka kart kredytowych oraz ranking kart kredytowych.

Jak korzystać z karty kredytowej?

Właściwie odpowiedzialne korzystanie z karty kredytowej to przede wszystkim minimalizowanie kosztów z nią związanych.

W praktyce wcale nie jest to trudne- wystarczy wykazać się zdrowym rozsądkiem.

Oczywiście najlepiej spłacać zawsze całe zadłużenie karty w wyznaczonym terminie bezodsetkowym.

Wtedy oddajemy wyłącznie wykorzystaną kwotę, bez żadnych odsetek. To bardzo wygodne rozwiązanie.

Jeśli jednak zdarzy się, że nie możemy oddać całej kwoty wykorzystanej z limitu karty jednorazowo, to oczywiście możemy spłacać ją w dowolnych ratach.

Tutaj jednak musimy już liczyć się z poniesieniem kosztów odsetek.

Jednak mimo wszystko wiele osób uważa takie rozwiązanie za o wiele korzystniejsze, niż tradycyjny kredyt konsumencki.

Ponieważ to my sami decydujemy, ile pieniędzy wpłacamy na poczet zadłużenia i z jaką częstotliwością.

Możemy przez dłuższy czas spłacać jedynie wyznaczoną przez bank minimalną kwotę spłaty wynoszącą 5% długu lub przelewać na rachunek karty większe kwoty i szybciej uregulować należność.

Na bieżąco możemy więc dopasowywać wysokość spłaty do swoich możliwości finansowych w danym miesiącu.

Podczas użytkowania karty kredytowej powinniśmy pamiętać o dwóch ważnych kwestiach, jakimi są:

1. Wypłaty z bankomatów.

Karta kredytowa to przede wszystkim karta płatnicza. Czyli taka, którą można dokonywać bezpłatnie operacji płatniczych w różnego rodzaju punktach usługowych i handlowych działających stacjonarnie oraz online.

Nie służy ona de facto do dokonywania wypłat z bankomatu.

Oczywiście praktycznie istnieje możliwość podjęcia środków z karty w gotówce, jednak zdecydowanie nie jest to korzystne finansowo rozwiązanie.

Jeżeli skorzystamy z karty kredytowej w bankomacie, od wypłaconej kwoty od razu będą naliczane odsetki. W tym przypadku nie obowiązuje okres bezodsetkowy.

Musimy się również liczyć z dodatkową opłatą w postaci prowizji za wypłatę w bankomacie. Jej wysokość może wynosić od kilku do nawet kilkunastu złotych.

2. Przelewy z karty kredytowej.

Tutaj sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku wypłaty z bankomatu. Jeśli z rachunku karty wykonamy przelew, to natychmiast rozpocznie się naliczanie odsetek od powstałego zadłużenia.

Dlatego lepiej unikać dokonywania takich operacji. Jeśli przykładowo zdarza się sytuacja, że musimy opłacić rachunek za prąd, czy inne media z limitu karty kredytowej, nigdy nie róbmy tego przelewem.

W takim przypadku lepiej osobiście wybrać się do kasy i tam uregulować rachunek kartą.

Wtedy będzie to zwykła transakcja płatnicza kartą, za którą odsetki będą naliczane dopiero po upływie trwającego ponad 50 dni okresu wolnego od odsetek.

Wiele osób nadal obawia się karty kredytowej. Tymczasem jest to bardzo dobry produkt, który może nam przynieść wiele korzyści i to bez ponoszenia żadnych kosztów.

To, że mamy kartę kredytową, nie znaczy jeszcze, że musimy każdego dnia jej używać.

Możemy ją potraktować jako dodatkowe źródło gotówki, które mamy zawsze pod ręką w i możemy z niego skorzystać w jakiś nagłych sytuacjach.

Życie przynosi różne scenariusze – czasami pojawiają się niespodziewane wydatki, których nie przewidzieliśmy, planując nasz domowy budżet.

Popsuta pralka, lodówka, kuchenka czy inny ważny sprzęt domowy- to może zdarzyć się w każdym domu.

Właśnie a takich przypadkach możemy użyć karty kredytowej. Pieniądze są dostępne od ręki, nie trzeba już składać żadnych dodatkowych wniosków i czekać na przyznanie środków, można po prostu skorzystać z limitu.

Zadłużenie oddajemy tak, jak nam wygodnie. Albo w całości – przed zakończeniem okresu bezodsetkowego karty, albo w dowolnej wysokości – ratach przez dłuższy okres.

Sprawdź także, co to są i do czego służą kody CVC i CVV kart płatniczych.