Konto bez karty

Konto bez karty

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można założyć konto bez karty debetowej. Sprawdźmy zatem, czy możliwe jest otwarcie rachunku osobistego bez zamawiania „plastiku”.

Karta debetowa (zwana również płatniczą czy bankomatową) to obok rachunku osobistego (ROR) najpopularniejszy produkt bankowy w Polsce.

Wszystkie największe banki oferują ją jako podstawowy i standardowy „dodatkek” do konta. Ale czy mamy obowiązek ją zamawiać?

Nie, nie ma obowiązku zamawiania karty debetowej do konta.

Konto bez karty – zalety i wady

Pod względem formalnym nie ma żadnego przepisu, który nakazywałby wnioskowanie o wydanie karty przy otwieraniu rachunku osobistego.

Klient sam może zadecydować, czy potrzebuje takiego produktu, czy zechce się bez niego obejść.

Pozostaje jednak pytanie o funkcjonalność i przydatność samego konta pod względem praktycznym.

Taki rachunek będzie służył w zasadzie tylko do przechowywania pieniędzy oraz do wykonywania przelewów.

Oczywiście, jeżeli dana instytucja oferuje płatności mobilne, to będziemy mogli z niektórych z nich (np. z Blika) korzystać nawet nie posiadając karty.

Jeżeli nie oczekujemy niczego więcej od rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego, takie rozwiązanie sprawdzi się idealnie.

Warto również zwrócić uwagę na to, że niektóre banki nie pobierają opłat za prowadzenie konta – jeżeli zostanie zamówiona do niego karta.

Z drugiej jednak strony, tylko niewiele instytucji nie pobiera co miesiąc prowizji za obsługę karty debetowej. Należy pamiętać również o ewentualnych kosztach odnowienia (co kilka lat) takiego „plastiku”.

Z kolei posiadanie karty często umożliwia korzystanie z promocji moneyback i programów lojalnościowych banków oraz podmiotów z nimi współpracujących.

A co z kwestiami bezpieczeństwa? Karty najnowszej generacji są świetnie zabezpieczone i pod względem technicznym bardzo trudno uzyskać do nich nieautoryzowany dostęp.

Inną sprawą jest natomiast sytuacja, w której taką kartę zgubimy. Wówczas liczy się szybkość działania – tj. zastrzeżenie jej.

Aby ewentualne straty nie były duże, warto ustawić wcześniej również odpowiednie limity dzienne na płatności oraz wypłaty z bankomatów. 

W jakich bankach konto bez karty

Konto bez karty – w jakich bankach?

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nie ma żadnego obowiązku zamawiania karty debetowej do konta, a sam rachunek osobisty możemy otworzyć w każdym banku.

Jeżeli głównym powodem rezygnacji z „plastiku” są prowizje, warto rozważyć konto bankowe bez opłat.

W końcu, jeżeli chcemy ograniczyć koszty do minimum, to po co ponosić także opłaty za inne podstawowe usługi na koncie.

3 czołowymi bankami, które oferują konta bez opłat za podstawowe usługi (lub z możliwością łatwego uniknięcia ich), są:

  • mBank – eKonto: darmowe otwarcie i prowadzenie konta, darmowa karta (przy 1 transakcji w miesiącu) i wypłaty z bankomatów (min. 100 zł) – karty można nie zamawiać w ogóle

Konto bez karty w mBanku

  • Santander Bank – Konto Jakie Chcę: bezpłatne otwarcie i prowadzenie konta, darmowa karta (przy 5 transakcjach w miesiącu) i wypłaty z bankomatów dla osób poniżej 26 lat – karty można nie zamawiać w ogóle

JAK ZREZYGNOWAĆ Z KARTY DO KONTA?

Jeżeli chcesz założyć konto osobiste w placówce banku, prosisz o otwarcie tylko rachunku bieżącego i komunikujesz, że nie chcesz zamawiać do niego karty płatniczej. 

Jeżeli zdecydujesz się na założenie konta online, na pewnym etapie (różnym – w zależności od banku) wypełniania wniosku, będziesz mógł wybrać, czy chcesz zamówić kartę do konta, czy nie.

Zwykle należy wtedy zaznaczyć lub odhaczyć odpowiednie okienko w formularzu – przykład poniżej:

Konto bankowe bez karty - przykładowy formularz z opcją rezygnacji z karty

Podsumowanie

Karty płatnicze zostały wprowadzone po to, aby ułatwić klientom obracanie swoimi środkami oraz aby usprawnić i przyspieszyć dokonywanie płatności.

Taka usługa wiąże się jednak (zazwyczaj) z kosztami, których wiele osób chce uniknąć. Z karty można więc bez problemu zrezygnować i korzystać z samego rachunku osobistego.

Warto wiedzieć jeszcze o tym, że w każdej chwili „debetówkę” można później do konta domówić. Najlepiej wówczas sprawdzić jeszcze raz tabelę opłat i prowizji, aby upewnić się o kosztach dotyczących zamawianej karty.

4.2/5 - (6 votes)