Od ilu lat można mieć konto w banku

Od ilu lat można mieć konto w banku

Zastanawiasz się nad założeniem konta dla dziecka? Sprawdź, od ilu lat można mieć konto w banku.

Czy ROR można otworzyć dla pociechy, która ma 13, 12, 11, 10, a nawet młodszej? Dowiedz się, jak założyć konto w banku dla dziecka, które nie ukończyło jeszcze 18 lat.

Od ilu lat można mieć konto w banku?

Konto bankowe można otworzyć od 13 roku życia. Zgodnie z prawem, dziecko, które osiągnie ten wiek, nabywa wówczas tak zwaną „ograniczoną zdolność do czynności prawnych”.

Pomimo tego faktu, nastolatek nie może oczywiście samodzielnie założyć rachunku bankowego. Zgodę na to musi wyrazić przedstawiciel ustawowy – rodzic lub inny opiekun prawny.

Co ciekawe, na rynku mamy aktualnie również kilka banków, które umożliwiają założenie konta dla dziecka poniżej 13 roku życia.

Jednak jest to rachunek, który stanowi niejako część konta osobistego rodzica.

Dzięki takiemu rozwiązaniu, dziecko, które nie może być jeszcze formalnie posiadaczem ROR-u, może mieć „osobny” rachunek.

Natomiast rodzic może w pełni kontrolować wszystkie operacje na takim rachunku. Finanse malucha są wtedy w pełni bezpieczne.

Jakie banki umożliwiają założenie konta dla dziecka poniżej 13 roku życia? Jest ich aktualnie kilka: PKO Bank Polski, Santander Bank czy Bank Millennium.

Ranking kont dla dzieci i nastolatków, można przejrzeć również na stronie https://darmowekontobankowe.org/konto-dla-dziecka/

Jak otworzyć konto dla dziecka?

Otwieranie konta dla dziecka w zasadzie niczym nie różni się od zakładania rachunku dla dorosłych.

Aby to zrobić, należy udać się do oddziału wybranego banku lub założyć konto przez internet – za pomocą e-wniosku.

Jeżeli nie chcemy tracić czasu na dotarcie do placówki banku oraz czekanie w kolejkach, lepszą opcją będzie oczywiście ta druga forma.

Aby zawnioskować o konto dla dziecka online, należy wypełnić formularz.

Należy uzupełnić w nim kilka podstawowych informacji osobistych: imię i nazwisko, pesel, miejsce zamieszkania/zameldowania, dane do kontaktu (nr te. czy adres e-mail).

Potrzebny będzie również jakiś dokument, który potwierdzi tożsamość dziecka, np. paszport, dowód tymczasowy czy legitymacja szkolna.

Na podstawie tych informacji, bank sporządzi umowę, którą do podpisania dostarczy kurier (za darmo). Podczas wizyty kuriera, musi być obecny zarówno rodzic jak i dziecko.

Konto bankowe dla dziecka – czy to ma sens?

Wielu rodziców nie widzi potrzeby otwierania rachunku bankowego dla swojej pociechy. Panuje bowiem przekonanie, że produkty i usługi związane z bankowością, są przeznaczone tylko dla dorosłych.

Jest w tym sporo racji, ponieważ dzieci nie mogą brać jeszcze pełnej odpowiedzialności za swoje postępowanie dot. szeroko rozumianych finansów.

Jednak z drugiej strony, młoda osoba styka się z pieniędzmi na coraz wcześniejszym etapie życia.

W końcu większość dzieci otrzymuje kieszonkowe, z okazji różnych świąt zawsze „wyrzuci” coś babcia czy wujek.

Maluch często obserwuje również sytuację, w której tata czy mama „wyjmują” pieniądze na zakupy z dziwnej maszyny, zamontowanej w ścianie 🙂

Zatem w wielu przypadkach, konto bankowe dla nawet małego dziecka, może być dobrym pomysłem.

Ale jakie konkretne korzyści i zalety posiada rachunek dla niepełnoletnich?

Przede wszystkim takie konta są darmowe w prowadzeniu. Banki nie wymagają również posiadania na nim określonej kwoty pieniędzy czy minimalnych wpływów.

ROR-y dla dzieci są również najczęściej oprocentowana. Przeważnie do niewielkich kwot, ale zawsze działa to na wyobraźnię i motywację młodego człowieka.

Szeroko rozumiana edukacja finansowa, również ma niebagatelne znaczenie.

Dziecko poznaje różne usługi i produkty bankowe (kartę, płatności mobilne, bankomaty, przelewy, itd.), z których i tak w przyszłości zapewne by korzystało.

5/5 - 1 głosów